Witam serdecznie!
Ku mej uciesze, ostatni post spotkał się z bardzo dobrym odbiorem, za co bardzo dziękuję. W związku z tym kontynuuje mój wywód na temat koreańskiej religii dbania o urodę. Dzisiaj na warsztat weźmiemy legendarne 10 kroków koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego. Nie przedłużając, przechodzimy do rzeczy!

KROK 1 I 2, CZYLI DWUETAPOWE OCZYSZCZANIE

Prawidłowo oczyszczając naszą skórę sprawiamy, że kosmetyki pielęgnacyjne, które na nią nakładamy, działają najlepiej, jak to możliwe.
Koreanki zwykle zaczynają od usunięcia makijażu ust i oczu za pomocą wacika nasączonego płynem do demakijażu. Pózniej następuje oczyszczanie olejkiem.
Tak, coś tłustego! Rozprowadź go, łagodnie masując skórę wzdłuż mięśni twarzy, a potem dodaj wody. Olejek zmieni się w emulsję, która usunie sebum, martwe komórki i bakterie. Spłucz ciepłą wodą i delikatnie osusz skórę.
Myślałaś, że to wystarczy? Nic bardziej mylnego! W oczyszczaniu twarzy
nie chodzi tylko o brud! Właściwe mycie przeciwdziała procesom starzenia się. Zanieczyszczenia gromadzące się na skórze w ciągu dnia to m.in. wolne rodniki, które uszkadzają jej komórki. ie myjąc dokładnie twarzy przed snem, dajesz rodnikom czas na “brudną” robotę. Aby dokładnie oczyścić skórę, po umyciu jej olejkiem należy użyć preparatu na bazie wody – żelu bądź pianki. Popularną metodą na zdjęcie produktu z twarzy po jej oczyszczeniu jest metoda stu chluśnięć. W sieci czytam, że pod tą nazwą kryje się wiele sposobów obmywania twarzy. Jedni polecają ciepłą wodę, inni zimną, a nawet lodowatą (z dodatkiem lodu). Chodzi o to, aby domknąć pory skóry i zapobiec utracie jej nawilżenia. Według mnie wystarczy jednak kilka razy przemyć twarz, ważne, aby na końcu poczuć, że na skórze nie zostały już resztki kosmetyków.

KROK 3, CZYLI ZŁUSZCZANIE SKÓRY

Krok nieobowiązkowy, lecz przez Azjatki rzadko pomijany. Większość z nich używa peelingów codziennie, co nam wydaje się niewyobrażalne. Sprawa wyjaśnia się, kiedy porównamy peelingi dostępne na rynku uropejskim, a te wyprodukowane w Azji. Te drugie są o wiele łagodniejsze i nie drażnią skóry. Osobiście polecam peelingi enzymatyczne.

KROK 4, TONIZOWANIE

Gdy skóra lśni czystością, czas na tonik. Ma on za zadanie przywrócenie prawidłowego pH skóry i przygotowanie jej do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Koreanki nawet przy tłustej, trądzikowej cerze, wzbraniają się od toników z alkoholem, które ją zbyt wysuszają.
Po takim maratonie czas na wodę i posiłek. Dla skóry, rzecz jasna – nie dla nas!

KROK 5, ESENCJA

Esencja przez wielu uważana jest za serce koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego! Koreanki uważają aplikację ję za najważniejszy etap. Ten element dbania o skórę wywodzi się z ich ojczyzny. Póki co esencje nie są dostępne wszędzie, ale warto poszukać ich w internecie. Najbardziej widoczne rezultaty, jakie zauważyłam, wynikały właśnie z dołączenia esencji do mojego codziennego rytuału, ponieważ ten kosmetyk doskonale nawilża i wspomaga procesy komórkowe zachodzące w skórze. Witaj, jaśniejsza cero!

385135-1463696455

KROK 6, AMPUŁKI, KONCENTRATY I SERUM

Ampułki, w zachodnich liniach kosmetycznych często nazywane serum bądź koncentratem, są produktem, który uzyskałybyśmy, stawiając esencję na palniku i odparowując, aż zostanie z niej to, co najlepsze. Zwykle kosmetyki te mają dosyć gęstą konsystencję i stosuje się je na konkretne problemy skóry.

KROK 7, MASECZKA W PŁACHCIE

Jeśli esencja jest sercem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego, to maseczka w płachcie jest jego duszą. Jej stosowanie to rytuał relaksacyjny. Maseczkę powinno się nakładać dwa razy w tygodniu, ale możesz to robić częściej, jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha. Cała zabawa kryje się w ich różnorodności.
Sekret maseczki polega na tym, że płachta powstrzymuje substancje aktywne przed ulotnieniem się i zmusza skórę do wchłonięcia większej ilości składników odżywczych, niż gdybyś nałożyła je w postaci kremu lub serum.

KROK 8, KREM POD OCZY

Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to skóra wokół nich to barometr Twojego wieku (nie brzmi to równie poetycko, prawda?). Regularne stosowanie kremu pod oczy może powstrzymać powstawanie cieni, opuchlizny i kurzych łapek. Skóra wokół oczu jest najcieńsza i najdelikatniejsza na całej twarzy. Kremy skomponowane są tak, by były wyjątkowo delikatne i niedrażniące.
Jeśli chodzi o sposób aplikacji, poleca się wklepywanie. Doprowadzi ono nie tylko do lepszego wchłaniania produktu, ale również ochroni przed naciąganiem i napinaniem skóry, które powodują powstawanie zmarszczek.

KROK 9, KOSMETYK NAWILŻAJĄCY

Kosmetyk nawilżający to prawdopodobnie najgęstszy produkt, jaki nałożysz na twarz, dlatego stosuje się go na końcu. Najlepiej też zadziała nocą, podczas snu. Raz w tygodniu zastąp krem maseczką całonocną, aby (co za niespodzianka) nawilżyć twarz jeszcze intensywniej.

KROK 10, EMULSJA Z FILTREM PRZECIWSŁONECZNYM

Temat stosowania tego kosmetyku należałoby rozwinąć w osobnym poście. Można uznać go również za kroki 11, 12 i 13, bowiem w ciągu dnia nakłada się go kilkakrotnie. Regularne używanie emulsji z filtrem, nawet jeśli tylko siedzisz blisko okna albo wychodzisz na zewnątrz na kilka minut, to prawdopodobnie najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie i piękno swojej skóry.

Tak mniej więcej prezentuje się koreański rytuał pielęgnacyjny. Niech nie zwiedzie Cię spora liczba kroków, z autopsji wiem, że wszystkie te czynności nie zajmują więcej niż 10 minut. A same z tego korzyści.

Zapomnij o starzejących się z godnością Francuzkach i osiągnij koreańską perfekcję.
Oczyszczaj, złuszczaj, nawilżaj, regeneruj i lśnij!

Advertisements