Mówi się, że zakazany owoc smakuje najbardziej, że nieznane kusi najmocniej. Jednym z takich właśnie „owoców” jest właśnie okultyzm, który od zawsze skupiał setki sympatyków nietypowych praktyk, lecz czym on jest naprawdę?

Okultyzmem nazywa się zbiór poglądów i praktyk jak na przykład wróżbiarstwo, astrologia czy chiromancja, które w rękach ludzi zajmujących się tym fachowo są narzędziem, przy którego pomocy można wesprzeć kogoś bądź wykorzystać. Okultyzm znany jest jako dziedzina pseudonauki, choć jeszcze parę wieków temu była ona bardzo często wykładana, a według jej zasad żyły całe społeczeństwa.

Cały okultyzm i wiedza tajemna, która się z nią wiąże jest niestety okryta złą sławą ze względu na osoby, które wykorzystywały niewiedzę ludzi do celów, które przynosiły im korzyści. Dlatego też bardzo często słyszy się o oszustwach związanych na przykład z wróżbitami.

Jednak to niejedyny powód. Jak wiadomo, Kościół Katolicki stanowczo zabrania kontaktów z jakąkolwiek odmianą wiedzy tajemnej ze względu na konsekwencje w życiu doczesnym i tym po śmierci. Dlaczego właśnie takie jest jego zdanie? Przede wszystkim dlatego, że jednym z głównych założeń okultyzmu jest poznanie wiedzy pozostawionej Bogu, a nawet dorównanie do poziomu boskiego. Stanowcze potępienie Kościół argumentuje też wystąpieniem przeciw pierwszemu przykazaniu.

W nieco szerszym znaczeniu słowa okultyzm można określić trzy nieco odrębne ścieżki rozwoju, czyli gnozę, magię i mistykę. Okultyzm jako system wiedzy zajmuje się poznaniem człowieka i świata przy czym dzieli się on na dwie triady – makrokosmos, który skupia się na świecie astralnym i duchowym oraz mikrokosmos zajmujący się głównie ciałem i duszą.
Okultyzm zajmuje się również badaniem istot pozazmysłowych, z tym, że zamiast od razu segregować je na dobre i złe dąży do gnozy, czyli poznania ich, a potem do oddziaływanie na nie.
    oku-2

Wielu ludzi, którzy fachowo zajmują się tą dziedziną pseudonauki wskazują na wręcz identyczne do innych nauk metody badania oparte na eksperymentach i obserwacjach mających w pełni wyjaśnić niezrozumiałe, pozazmysłowe zjawiska.

W wyniku rozpraw na temat okultyzmu powstało sporo nurtów filozoficznych, które wierzą w ingerencje tego co nie jest namacalne w nasz świat (spirytualizm). Okultyzm w czasach głównie średniowiecznych i starożytnych wpływał na ówczesne nauki, które ukształtowały te obecne w czasach współczesnych (astrologia- astronomia, alchemia- chemia). Był też tematem podejmowanym przez artystów – Williama Blake’a, Hansa Richtera czy Aleister’a Crowley.

Temat okultyzmu jest niezwykle rozległy i podejmuje najróżniejsze aspekty i zagadnienia, lecz w nieodpowiednich rękach zamiast narzędziem do poznania świata, bądź rozbudzania ciekawości, stać się może opium dla ludu i narzędziem wielu krzywd.

Advertisements